banner04
main04
Barkod Okuyucular
mail
line

Piyasada pek çok barkod okuyucu çeşidi bulunmaktadır. Burada söz edilen barkod  okuyucular, bilgisayara klavye aracılığı ile bağlanabilen klavye veya seri port bağlantılı  okuyuculardır. Bu okuyucular bilgisayara kablo aracılığı ile bağlıdırlar.
Barkod Okuyucular, Basit CCD, Long Range (Uzak Mesafe Okuyucusu), Lazer Okuyucu olarak genel olarak üç farklı çeşittedir. Bunların dışında perakende sistemde  sıklıkla kullanılan sabit veya çok yönlü  okuyucularda mevcuttur.

Basit CCD okuyucular, okuyucunun barkoda çok yaklaştırılması veya dayanması suretiyle okuma yapabilen okuyuculardır. Bu okuyucular okuyucu genişliğinde büyük olan barkodları okuyamaz. Çok  ideal okuyucular değildirler. Yüzeyin yuvarlak, parlak, biraz buruşuk olması okumalarını kolaylıkla engelleyebilir.

Long Range (Uzak Mesafe) Okuyucular, basit CCD okuyuculara göre daha uzak mesafeden okunmasını sağlar. 10-20 cm arasında okuma yapabilen  okuyucular vardır. Barkod genişliği, barkod okuyucu genişliğinde fazla olabilir. Basit CCD okuyuculara göre, barkod bilgisi daha kolay  okutulur.

Laser Okuyucular ideal denebilecek okuyuculardır. 1.2 metre mesafeden barkod  okuyabilenleri vardır. Diğer barkod okuyuculara göre barkodları okutmak daha kolaydır. Barkod  bilgisi daha kısa sürede tanınır ve bilgisayara  aktarılır.

Eğer barkodun kolay okunmasını istiyor ve  operasyonun hızı sizin için önemli ise Basit CCD  okuyucu seçmemelisiniz.

bottom