Adobe Illustrator ve Türkçe Karakter Sorunları

Adobe Desing Standart CS5.5 ile kurulumunu yaptığım Illustrator programında ciddi anlamda türkçe karakter sorunu var. Menülerde ş,ğ,ü,ı harflerinin olduğu kısımlarda ya tamamen bir boşlukla ya da sadece o harflerin olmamasıyla veya harf yerine karelerle karşılaşıyoruz. 
Yıllardan beri ingilizce program kullanmaya alışmış grafikerler bu menülerin türkçeleştirilmiş halleri ile zaten yeterince zorluk çekerlerken, bir de menülerde acaba ne yazıyor diye tahminlerde bulunmaya zorlanmış durumda. Özellikle uyarı ekranlarındaki uyarı mesajlarını okumak için epey tahminlerde bulunmak gerekiyor.
Değiştir, Bul ve Değiştir, Tümünü Değiştir gibi kelimeler ise tamamen boşluktan ibaret oluyor.
 
Bu sorunu Adobe Türkiye'ye ilettim. Defalarca. Sorunun varlığını kabul ettiler. Ancak CS6 ile bu sorunun giderileceğini belirttiler. Peki tamam, kabul.
 
1 adet CS5.5 paketini CS6'ya yükselttiler kampanya dahilinde. Türkçe karakter sorunu çözüldü. Eğer bu problemi bir yama ile çözemiyorlarsa bizi, programlarımızı ücretli olarak yeni versiyona geçirmeye zorlayamazlar. Diğer CS5.5 paketlerimizi de bu problemden dolayı ücretsiz olarak yükseltmeleri gerekir. 
 
Bu sorunu sadece bizim ajansımız yaşamıyor. Konuyla ilgili başka grafikerlerle yaptığım konuşmalarda da bu sorunun varlığının yaygın olduğu ortaya çıkıyor. Bir çok kişi lisanslı programı varken aynı versiyonun bir de ingilizcesini kurup sorununu çözmeye çalışıyor. Bu işi kitabına göre yapmak gerekiyorsa Adobe'nin işe el atıp kullanıcılarına ücretsiz çözümler sunması gerekir.
 
Sistem: Mac OSX 10.6
 
 


etiketler: adobe illustrator, türkçe karakter, menü türkçeleştirme sorunu, CS5.5, CS6, 

Soru sor


Güvenlik kodu
Yenile

aso ajans iletişim

Bizi Arayın

Daha fazla bilgi ve siparişleriniz için telefonlarımız;

(0212) 222 3801
(0212) 222 1608
(0212) 221 4892

Ulaşım Krokisi

Teklif İsteyin

Bazı ürünlerin özel olarak fiyatlandırılması gerekiyor. Tasarım tipi, üretilecek üründe kullanılacak kağıt ya da diğer materyaller fiyatları değiştirecektir.


Bize Ulaşın
Yorum yazın

Yorum Yazın

Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Daha önce bizimle iş yaptıysanız, ürün ve hizmetlerimizle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.


Yorum
 

Takip Edin

Bizi sosyal medyada takip edin. Yeni ürünler, promosyonlar ve tasarım fikirleri işletmenizin tanıtımına katkı sağlar.

Facebook | Twitter | LinkedIn  Google+ | Pinterest  | Instagram