Hosting satın alırken dikkat edilmesi gerekenler...

Hosting (web barındırma alanı) web sitenizin yayını için kullandığınız alandır. Bir domain (alan adı) satın aldıktan sonra, web sitenizi bu domain altında yayınlamak, ayrıca email kullanmak için bir hosting satın almanız gerekiyor.

Hosting alırken çok farklı fiyatlarla karşılaşmışsınızdır. A firmasında 40 TL'ye Sınırsız Hosting! verirken, B firmasında500 MB kapasiteli hosting 200 TL ye satmasını nasıl açıklarsınız?

Öncelikle hosting fiyatlarının nasıl belirlendiğine bakalım.

 

A firması Yıllık 10.000 TL'ye kiraladığı sunucuda 500 hosting barındırır ve sunucu kaynaklarını bu 500 hosting arasında paylaştırırken, B firması da aynı özelliklerdeki ve aynı fiyatla kiraladığı sunucuda 100 hosting barındırır. Dolayısıyla A firmasının hosting maliyeti 20 TL, B firmasının hosting maliyeti 100 TL olacaktır.

A firması sistem kaynaklarını 500 hosting arasında paylaştırırken, B firması sunucu sistem kaynaklarını 100 hosting arasında paylaştıracaktır.

Yani bir diğer deyişle B firmasının hosting fiyatları yüksek olacak, ancak hosting hızı, A firmasının teorik olarak 5 katı olacaktır. Bu da sayfa yükleme hızı, veritabanına ulaşma hızı, disk yazma okuma hızı gibi etkenlerle sitenizin hızına yansıyacaktır.

Web alanının yüksek oluşu hosting hızında etkilimidir? 

Değildir. Web alanı dosya saklama boyutunuzla ilgilidir. Sunucu hosting hızında etkili değildir. Hosting alanınızın hızını etkileyen faktör, sunucunuzdaki hosting başına düşen sistem kaynaklarıyla (Ram, CPU) doğru orantılıdır. 

Zaten ucuz hosting satan firmalar sayfalarında küçük puntolarla şu cümleyi yazarlar "Sistem kaynaklarının %25’ini ya da daha fazlasını 90 saniyeden uzun süre kullanılamaz." Bu da, joomla, wordpress gibi veritabanı kullanan sitelerin deyim yerindeyse "kağnı gibi" çalışmasına yol açar.

Hosting alanını nasıl seçmelisiniz?

Disk kapasitesi: Toplam dosya boyutunuzun 3 katı bir disk kapasitesi yeterli olacaktır (1 asıl, 2 yedek tutulduğunu varsayarsak). Sitelerin %95'i için 1 GB kapasiteli bir disk alanı yeterlidir. (sınırsız disk alanı sadece göz boyamak için kullanılan bir terimdir. Hiç bir sistemde sınırsız bir disk alanı olmaz!)

Email: Şirketinizde kaç email kullanacaksanız buna en yakın email paketi içerek hosting sizin için yeterlidir. Email sayısının çok olmasının size ekstra bir katkısı olmaz. Ancak email kotası önemlidir. İletilerinizin bir kopyasını sunucuda bırakıyor ve şirket dışında webmail kullanarak maillerinize bakıyorsanız, email kotasının minimum 2GB olması gerekir. Ancak webmail kullanmıyor ve maillerinizin Outlook gibi programlarla bilgisayarınıza indiriyorsanız 500 MB email kotası sizin için yeterli olacaktır.

Sunucu işlemci paylaşımı: İşlemci paylaşımı web sayfanızın çalışma ve yükleme hızını doğrudan etkiler. İşlemci hızı kısıtlanıyorsa, sunucunun yoğun kullanıldığı zamanlarda sayfa yüklemeniz yavaşlayacaktır. İşlemci kısıtlaması olmayan sunucuları tercih etmelisiniz. (Sunucu başına daha az sayıda hosting barındıran firmalarda bu kısıtlama olmaz. Yukarıdaki örnekte B firması)

Sunucu RAM boyutu: Ram kısıtlaması web sayfanızın yükleme hızını doğrudan etkiler. (Sunucu başına daha az sayıda hosting barındıran firmalarda genellikle bu kısıtlama olmaz. Örn. B firması)

Hosting paketinizdeki diğer özellikler web sitenizin yazılımıyla ilgilidir. Örnek verecek olursak, Joomla, Wordpress gibi PHP ve mysql kullanan bir içerik yönetim sistemi kullanacaksanız Linux sunucu kullanmalısınız. Sitenizi ASP, .NET ile yapacaksanız Windows sunucular seçmelisiniz. Statik HTML site kullanacaksanız, Windows yada Linux farketmez, ikisinden birini kullanabilirsiniz.

Aso olarak kurumsal müşterilerimiz için, her sunucuda sınırlı sayıda hosting alanı olan, sistem kaynaklarının sürekli kontrol altında olduğu, Asla RAM ve işlemci kısıtlaması olmayan yeni nesil İ7@ ve Xeon® sunucular kullanıyoruz. Fiyatlar ve detaylı bilgi için www.asoregister.com sitemizden bilgi alabilirsiniz.

Soru sor


Güvenlik kodu
Yenile

aso ajans iletişim

Bizi Arayın

Daha fazla bilgi ve siparişleriniz için telefonlarımız;

(0212) 222 3801
(0212) 222 1608
(0212) 221 4892

Ulaşım Krokisi

Teklif İsteyin

Bazı ürünlerin özel olarak fiyatlandırılması gerekiyor. Tasarım tipi, üretilecek üründe kullanılacak kağıt ya da diğer materyaller fiyatları değiştirecektir.


Bize Ulaşın
Yorum yazın

Yorum Yazın

Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Daha önce bizimle iş yaptıysanız, ürün ve hizmetlerimizle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.


Yorum
 

Takip Edin

Bizi sosyal medyada takip edin. Yeni ürünler, promosyonlar ve tasarım fikirleri işletmenizin tanıtımına katkı sağlar.

Facebook | Twitter | LinkedIn  Google+ | Pinterest  | Instagram