skip to Main Content

Barkod basmak için neden barkod yazıcı kullanılmalı? Yazıcı seçimi

Barkod yazıcılar, etiket basmak için ideal araçlardır. Bunun bir çok sebebi vardır. Sadece barkod etiketi değil, fuar giriş kullanıcı kartı,  sinema bileti ve daha bir çok amaç için kullanılabilirler. Ancak barkod yazıcısı diye  adlandırılan yazıcıların aşağıdaki temel  özellikleri vardır:
Değişik türde etiketlere baskı yapılabilir.

  • Termal baskı yapabilirler
  • Etiketleme maliyetleri düşüktür
  • Hızlı baskı yapabilirler
  • Endüstriyel tipleri mevcuttur. Bu sayede üretim, depo gibi endüstriyel alanlarda kolayca  kullanılabilirler.

Yukarıda sayılan özellikler belli başlı özelliklerdir. Bir Inkjet veya Laser yazıcı ile kıyaslandığında etiket baskı maliyeti son derece düşüktür. Ayrıca Inkjet veya Laser yazıcılar ancak sayfa şeklinde tasarlanan  etiketlere veya tek tek besleme sureti ile yapılan  etiketlere baskı yapabilirler. Bu etiketler Inkjet  ve Laser teknolojisine uygun şekilde üretilmiş  olmaları gereklidir. Piyasa da bulabileceğiniz en yaygın çeşit etiket türü A4 boyutunda bir sayfaya  dizili şekilde ki etiketlerdir. Bu etiketlerin  dezavantajı, tek bir etiket basmak zorunda  olduğunuzda sayfadaki tek bir etikete basmak  zorunda olmanız ve her seferinde baskı yapılacak etiketi seçmek zounda oluşunuzdur. Bunlar basit  kullanım zorluklarıdır.

Aslında daha da önemlisi, etiketleme maliyeti  ve dayanıklı etiket üretimidir. Barkod yazıcılar  ile PE, karton, firmanızın Logo’su baskılı etiket ürettirebilirsiniz. Bu etiketler istediğiniz  boyutlarda ve ürününüze uygun şekilde tasarlanabilir. Örneğin soğuk hava deposunda  barındırılan gıdalarda kullanılacak etiket  yapışkanı ve etiket buna göre seçilmelidir. Veya ürününüz yağmura, kara, ısıya dayanıklı olacak,  ürün üzerinden çıkartıldığı zaman iz bırakmayacak nitelikte olsun istiyorsanız barkod yazıcı ile uygun etikete, uygun şekilde baskı metodu ile  baskı yapmalısınız.

Barkod yazıcılar, hızlı baskı yapma niteliğine de sahiptirler. Kendi içlerinde barındırdıkları  merkezi işlemci birimi ve kendilerine özgü dilleri  ile garik tasarımları etiketleri dahi çok hızlı  basabilmektedirler. Microsoft Windows gibi işletim  sistemlerinde baskı grafik tabanlı yapılır. Bu da  baskı hızını olumsuz etkiler. Halbuki barkod  yazıcılara bir kaç byte göndererek barkod bastırabilmek mümkündür.
Barkod yazdırma  metodları için Etiket ve Baskı Türü başlığına bakınız.

Barkod Yazıcı Seçilirken Dikkat  Edilmesi Gereken Konular ?
Barkod yazıcı  seçerken, ilk olarak etiketleme amacınızını belirlemeniz gerekmektedir. Bu baskı metodunu  seçmeniz konusunda önemli bir noktadır. Eğer  dayanıklı (uzun süre kalıcı) etiket üretmek  istiyorsanız Termal Transfer baskısı yapabilen bir  barkod yazıcı olmalıdır. Eğer etiket kısa süreli  kullanım için ise bu durumda Termal baskı yapabilen bir barkod yazıcı da yeterli olabilecektir. Yazıcı kararı verirken aşağıdaki  sorular cevaplandırılmalıdır :

  • Etiket Dayanıklı mı, yoksa kısa süreli kullanım için mi basılacak ?
  • Günde/Ayda veya bir anlık en fazla kaç etiket basılacak ?
  • Ofis ortamında mı, yoksa endüstriyel bir ortamda mı kullanılacak ?
  • Etiket genişliği en fazla kaç cm. veya mm. olacak.
  • Ne tür bir etikete baskı yapılmak isteniyor  (Kendinden yapışkanlı, karton, yıkama talimatı vb..)

Barkod yazıcılar genel olarak  masa üstü, endüstriyel olarak ikiye ayrılır.  Endüstriyel yazıcıların neredeyse tümü Termal/Termal Transfer baskıyı desteklemektedirler. Ancak masaüstü yazıcı alırken  hangi türde baskı yapabildiğini sormanızda fayda  vardır. Eğer genişliği 10 cm’den büyük etiket kullanacaksanız, yazıcının maksiumum kaç cm. genişliğine baskı yaptığını sorunuz. Ve son olarak baskı hızı bir anda ihyacınızı karşılabilecek nitelikte olmalıdır. Aksi takdirde yavaş bir barkod yazıcı operasyonunuzun hızını kesebilir.

Her barkod yazıcı istenilen türde etikete baskı  yapamayabilir. Örneğin karton etiket baskı da,  karton kalınlığı bazı barkod yazıcılar tarafından kabul edilemeyebilmektedir. Veya yıkama talimatı etiketi basacaksanız, her barkod yazıcı tekstil’e  uygun etiket baskısı yapamayabilir.

Bunların dışında, barkod yazıcıya yardımcı aksesuar olarak kesici ve soyucu gibi üniteler de  takılabilmektedir. Kesici ünitesi sayesinde, her  bir etiket baskısından sonra veya baskı bitiminde etiketlerin biribirinden ayrılmasını sağlamak  amacı ile otomatik kesilmesi sağlanabilir. Soyucu ünitesi ise yapışkanlı etiketin otomatik olarak  kağıttan ayrılmasını sağlayarak, kullanıcının etiket soymasına gerek kalmadan otomatik olarak  etiketi çıkartır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top
Ara