skip to Main Content

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Yer Sağlayıcı Faaliyet no: 1407

Alan adınızı şimdi sorgulayın ve tescil edin.

Bir alan adı almakla, yönlendirme, kilitleme, alt isim sunucusu, gelişmiş dns hizmeti gibi özelliklere ücretsiz sahip olursunuz.

.COM alan adınızı en uygun fiyata tescil edin.

İnternette yer almak bir isim tescil işlemiyle, yani alan adı tescil  işlemiyle başlar. internet isim tescili web sitenizin internet üzerindeki adıdır. Alan adlarınızı com, net, org gibi onlarca uzantı ile tescil ediyor, bunlar için sunucularımızda hosting açıyor, istediğiniz sayıda adınıza e-mail açıyor, bunların kurulumlarını gerçekleştiriyoruz.

Alan adınızı şimdi tescil edin.

Alan adı, com, net, org gibi uluslararası domain uzantıları belgesiz tescil edilebildiği halde com.tr, net.tr, .org.tr, k12.tr, edu.tr gibi yerel uzantılar bazı belgeler karşılığı Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından verilmektedir. En cok tercih edilen com alan adı’dır.

Domain sorgulama için aşağıdaki formu kullanabilir, satın almak icin uygun olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Domain sorgulama sonucunda 1 yıllık tescil fiyatlarını da göreceksiniz.

 


Alan adınızı sorguladıktan sonra isterseniz online satın alabilir yada 02122223801 nolu telefonumuzdan bizi arayarak satış ekibimizden alan adı satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi alan adı benim için uygun?

Ticari bir şirkete sahipseniz bunun icin en uygun uzantı öncelikle .com yada .com.tr dir. Alan adı uzantıları bunlarla da sınırlı olmayıp info, biz, cc gibi onlarca uzantıda alan adı almak mümkündür.

Domain tescil etmek için ne tür belgeler gerekiyor?

com alan adı yada net, org, cc, info, ws gibi alan adları için herhangi bir belge gerekmiyor. Ancak firmanız için com.tralan adı tescil edecekseniz firmanızın Ticaret Sicil Gazetesi, yada marka tescil belgesi, belge olarak yeterlidir.  Ayrıca adınızsoyadiniz.com.tr alan adını da sadece TC kimliğinizle tescil edebilirsiniz. Uluslararası alan adı tescili online gerçekleşirken, Odtü tarafından verilen alan adları gerekli belgeler bize ulaşdıktan sonra 1 gün içinde tescil edilmektedir.

Alan adım var, web sitesi yaptırmak ve email kullanmak istiyorum.

Alan adınızı (com alan adı, com.tr alan adı vs) daha önce tescil ettirdiyseniz, profesyonel bir görünüme sahip bir web sitesi, piyasadaki görünürlülüğünüzü ve buna bağlı olarak satışlarınızı artıracaktır. Biz, alan adınızın tesciliyle birlikte, bu alan adına bağlı email adreslerinizi açıp bilgisayarlarınıza kurmada yardımcı oluyoruz. Web sitenizin yapımını gerçekleştiriyor ve yayınlanmasını sağlıyoruz.

İnternet domain tescil ve hosting hizmetlerimiz T.C. Telekomünikasyon Kurumu İletişim Başkanlığı (TİB) onaylıdır.

Alan adı, IP adresi olarak bilinen bilgisayarların birbirleriyle iletisim kurmalarını sağlayan numerik sistemin kolaylaştırılmış ve akılda kalıcılığını sağlayan kelimelerdir.

 Web Hosting

Kurumsal firmaların ihtiyaçlarını biliyoruz. Yazışmaların, tekliflerin, siparişlerin artık internet üzerinden gerçekleştiği günümüzde kesintisiz ve hızlı bir internet hizmeti bir zorunluluktur. Hızlı, sınırsız band genişliği,  %99,9 kesintisiz iletişim, kontrol paneli, ister linux, ister windows sunucular…

Dilerseniz 10 GB FTP alanı

Ayrıca büyük dosya transferi yada yedeklemeleriniz için 10 GB kapasiteli FTP hesabı veriyoruz. Detaylar için tıklayın.

Markanız yada şirketiniz için COM.TR alan adına başvurunuz için
Telefonlarımız 0 (212) 222 3801 – 222 1608
com.tr alan adı için ticaret sicil gazeteniz yada marka tescil belgeniz hazır ise 1 günde tescil.

Dual Porcessor Multi Core işlemcili sunucular
• Microsoft Windows Server
• Red Hat Enterprise Server

MySQL database desteği
Merak Mail Server, Web tabanlı e-mail desteği
Plesk Kontrol Paneli
Her sunucuda sınırlı sayıda hosting
Anlık limitsiz band genişliği

İnternet alan adı sistemi (DNS) ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Bir alan adı sorgulamada neler gerçekleşiyor (wikipedia’dan)?

Bir alan adı sorgusu nasıl yapılır. Mesela https://google.com.tr adresinin IPv4 karşılığı nedir? Bunun için çözümleyici ya da sizin bilgisayarınız Internet’te birkaç yetkili isim sunucularını (name server) gezmek zorundadır. İlk başta ” . ” sunucularından tr TLD’si için yetkili isim sunucu IP’si bulunur. Bunun IP’si (ki bu IP’nin makina ismi ülkemiz için ns1.metu.edu.tr ya da ns2.metu.edu.tr’dir) alındıktan sonra bu yetkili isim sunucuya “com.tr.” alan adını barındıran yetkili isim sunucu IP’si sorulacak ve bu işlem böylece devam edecektir ve sonuç olarak 72.14.221.104 adresini sizin makinanız ya da /etc/resolv.conf dosyanızda bulunan çözümleyicinin Google Türkiye’nin yetkili isim sunucusundan aldığı bilgilere göre belleğinde belli bir müddet tutacaktır. Bu süreye TTL (time to live – yaşam süresi) denir. Bu süre boyunca çözümleyici gerekli bilgileri belleğinde saklayacaktır. DjbDNS için aksi belirtilmezse bu süre 42 dakikadır. Kurulacak göre bu süre 5 saniye de yapılabilir. (Nitekim birden fazla www sunucunuz var ve bunlar arasında döner turnuva kullanarak yük dengelemesi yapmak istersek bu saniye değeri kullanılacaktır).

 • com : Ticari kuruluşları gösterir.
 • edu : Eğitim kurumlarını gösterir.
 • org : Ticari olmayan, hükümete de bağlı bulunmayan kurumları gösterir.
 • net : Internet omurgası işlevini üstlenen ağları gösterir.
 • gov : Hükümete bağlı kurumları gösterir.
 • mil : Askeri kurumları gösterir.
 • num : Telefon numaralarını bulabileceğiniz yerleri gösterir.
 • arpa : Ters DNS sorgulaması yapılabilecek yerleri gösterir.

Bualan adlarına yakın zaman önce biz veya tv gibi isimler da eklenmiştir.

Alan adları, ağaç yapısı denilen ve belli bir kurala göre dallanan bir yapıda kullanılmaktadır.

Amerika haricinde, internete baglı olan tüm ülkelerdeki adresler, o ülkenin ISO3166 ülkekodu ile bitmektedir. Türkiye’deki tüm alt alan adresleri, .tr ile bitmektedir. Örneğin; marine.ulakbim.gov.tr adresinde:

 • tr Türkiye’yi,
 • gov alt alanın devlet kurumu olduğunu
 • ulakbim bu devlet kurumunu
 • marine bu kurumda bulunan bir makineyi göstermektedir.

Ülkelere göre alan adları uzantılarını görmek için tıklayın.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
Ara