Sidebar

Menü

Fidye virüsü (CryptoLocker), bulaştığı bilgisayarlardaki dosyaları şifreleyen ve bu şifreyi açmak için de para isteyen zararlı yazılımlardır. Basit bir şifreleme yazılımı olan bu virüsler, internet üzerinden indirilen birdosyanın çalıştırılması, e-posta kutunuza gelen bir olta iletideki pdf yada diğer belge türlerinin indirilip çalıştırılması sonucu bulaşır ve kısa sürede bütün belgeleri şifreler. 

Bu şifreleme sonucu yüzlerce belgeniz açılmaz duruma gelir. Ayrıca bu virüs bilgisayarınızın masaüstüne ya da belgeler klasörünüzün içine bir metin ya da html belgesi bırakarak, belgelerin açılmasını sağlayan şifrenin gönderilmesi için ödeme yönergelerini de yazar. Ödemeyi bitcoin, icach yada para olarak ister. Birçok işletme binlerce dolar ödeme yapmış olmasına rağmen şifreyi alamamış ve bilgisayarlarına format atıp, hem belgelerinden, hem de paralarından olmuşlardır. Ancak ödeme yapıp şifre alan işletmeler de bulunmaktadır.

Antivirüsler tespit etmez mi?

Genellikle iş işten geçtikten sonra antivirüsler tespit eder. Bir virüs ilk çıktığında antivirüs firmalarının veritabanına girene kadar hiç bir antivirüs bu virüsü tespit edemez ve durduramaz. Antivirüs programlarının veri tabanına kayıt olarak girdikten sonra antivirüs programları bu virüsleri temizleyebilir. 

Fidye virüsü Nasıl bulaşır?

  • E-mail kutunuza bir posta gönderilir, "hesabınıza şu kadar ödeme geldi lütfen aşağıdaki bağlantıya girip onaylayınız." gibi saçma bir mesaj ve altında da bir bağlantı. Bu bağlantı sizi virüslü sayfaya gönderir.
  • "Mobil telefon faturanız şu kadardır. Faturanızı ekte görebilirsiniz" gibi bir posta mesajı. Ekteki PDF dosyasını indirip çalıştırmanız durumunda fidye virüsü belgelerinize bulaşacaktır
  • Emniyet Genel Müdürlüğü logosuyla gönderilmiş bir mesaj yine ekindeki belgeyi açmanızı isteyen veya bir sizi bir sayfaya yönlendiren bir bağlantı. Dalgınlığa gelip açmanız durumunda belgelerinize veda edebilirsiniz.
  • Ve buna benzer olta iletilerle virüslü belgeler açtığınızda virüs bilgisayarınıza bulaşır.

Bilgisayarınızı bu fidye virüsü ve diğer zararlı yazılımlardan korursunuz?

  • Güvenmediğiniz şüphelendiğiniz, göndericisini tanımadığnız hiç bir iletideki eki bilgisayarınıza indirmeyiniz ve indirseniz bile açmayınız. (Belgeyi bilgisayarınıza indirmeniz durumunda virüs bilgisayarınıza bulaşmaz, indirip açmanız durumunda bulaşır.)
  • Bilgisayarınıza bir harici hard disk takın ve belgelerinizi düzenli olarak yedekleyin. Yedekleme işlemi bittikten sonra hard disk kablosunu bilgisayarınızdan çekin.

FTP ile yedekleme

  • Belgelerinizi online yedeklemek için uygun fiyatlara 100 GB kapasiteden başyalan çözümlerimiz var. Bu hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Bu kapasite ortalama bir işletmenin bütün belgelerine yetecek bir kapasitedir. Bilgisayarınızdaki önemli belgelerinizi kaybetmeniz durumunda, online olarak bu belgelerinize ulaşabilirsiniz.

Online Backup Programı ile dosyalarınızı otomatik yedekleyin.

  • Dosyalarınızı kaybetmeden önce bilgisayarınıza kuracağınız ücretli/ücretsiz dosya yedekleme programı ile belgelerinizi düzenli olarak FTP alanınıza yedekleyebilirsiniz. Yedekleme yardımı ile ilgili bizi arayınız.


Detaylı bilgi için https://www.asoregister.com/ftp-alani

Sorular  

#1 emrah 20-12-2018 20:10
Fidye virüsü olan GANDCRAB V5.0.4 pc ye bulaştı ve tüm jpg resimlerimin uzantısı RPJPBBILS oldu bu konuda yardımcı olacak kimse var mı?

------- Yönetici yanıtı -------

Fidye yazılımları günümüzün en tehlikeli bilgisayar virüsleridir. Antivirüslerin çoğu bu tür zararlı yazılımları virüs olarak tanımamaktadırlar. Bu nedenle tanınması ve temizlenmesi son derece zordur. Bu yazılımlar, bilgisayarınızdaki bir belgeyi şifreler. Bunu Winzip yada Winrar gibi bir programla dosyalarınızı sıkıştırıp şifrelemenize benzetebiliriz. Şifrenin kırılması imkansıza yakındır.

Fidye yazılımları bilgisayarınıza bulaşması için email ile gelen bir eki (pdf, doc, exe, rar, zip vs) bilgisayarınıza kaydetmeniz ve daha sonra da bu belgeyi açmanız gerekir. Olta mail (fishing) olarak adlandıracağımız bir eki açmaya teşvik etme yada bir linke tıklayarak dosyayı indirmeye teşvik etme şeklinde bir mail gönderilerek bilgisayarınıza bulaştırılır. Bu nedenle bilmediğiniz yerlerden, güvenmediğiniz kaynaklardan gelen iletilerin içindeki ekleri açmamanız ve linklerine tıklamamanız gerekir.

Öneri olarak, önemli belgeleriniz yoksa bilgisayarınızı tümden formatlamak en iyi çözüm olacaktır. Belgeleriniz önemli ise, bilgisayar ve bilgi işlem firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Yapılacak olan en doğru şey, bilgisayarınızdaki belgeleri düzenli olarak harici bir diske yada FTP disk alanına yedeklemektir. Yedekleme bittikten sonra diski bilgisayardan çıkarmaktır. Yüksek kapasiteli FTP alanı fiyatlarımıza şuradan erişebilirsiniz. https://www.asoregister.com/ftp-alani/
Sürekli versiyon tutan bir yedekleme yazılımı ile belgelerinizi güvenle yedekleyebilirsiniz.
Alıntı

Soru sor


Güvenlik kodu
Yenile

aso ajans iletişim

Bizi Arayın

Daha fazla bilgi ve siparişleriniz için telefonlarımız;

(0212) 222 3801
(0212) 222 1608
(0212) 221 4892

Ulaşım Krokisi

Teklif İsteyin

Bazı ürünlerin özel olarak fiyatlandırılması gerekiyor. Tasarım tipi, üretilecek üründe kullanılacak kağıt ya da diğer materyaller fiyatları değiştirecektir.


Bize Ulaşın
Yorum yazın

Yorum Yazın

Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Daha önce bizimle iş yaptıysanız, ürün ve hizmetlerimizle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.


Yorum
 

Takip Edin

Bizi sosyal medyada takip edin. Yeni ürünler, promosyonlar ve tasarım fikirleri işletmenizin tanıtımına katkı sağlar.

Facebook | Twitter | LinkedIn  Google+ | Pinterest  | Instagram