skip to Main Content

Hosting fiyatları nasıl belirlenir, hosting satın alma rehberi

Alan adınızı aldınız, email kullanmak ve web sitenizi yayınlamak için birde hosting dediğimiz web alanına ihtiyacınız var. Ancak internette hosting firmalarını gezdiğinizde çok farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Ortalama bir web alanı fiyatı 100 TL’den, 1500 TL’ye kadar değişkenlik gösterir.

Hatta 20 TL’lik fiyatlara dahil sınırsız hosting alanısınırsız emailsınırsız bandwithsınırsız mysql gibi reklamlarla hosting pazarlandığını görüyoruz. )

Teknik olarak bir sunucu üzerindeki kaynaklar hiç bir zaman sınırsız değildir. Dolayısıyla “sınırsız” hosting alanı göz boyamadan ibarettir. Sınırsız hosting alanı satın alıp buraya bütün fotoğraf arsivinizi göndermeye kalktığınızda karsınıza “dur” diyen biri çıkacaktır elbet. Siteniz, sunucu işlemcisini gereğinden fazla kullanıyorsa, yavasladığını farkedeceksiniz. Bu işlemci, ram vs gibi kaynakların siteniz için kısıtlandığının göstergesidir.

Fiyatlar nasıl belirleniyor

Temel olarak bir sunucu üzerinde ne kadar çok sayıda hosting alanı veya email kullanılıyorsa, o sunucu üzerindeki hosting fiyatları o kadar düşük olur.

Yani bir sunucu üzerinde 500 alan adı barındırılıyorsa sunucu kaynakları bu 500 hosting arasında paylaştırılıyor demektir. Bu sunucuda hosting fiyatları 20 TL ye kadar düşebilir. 20 TL ye satın aldığınız bir hosting alanı için;

 • sık sık email alma-gönderme problemi yaşarsınız.
 • web sitenizin yüklemesi yavaş olur, sık sık kesintiye uğrar
 • sağlıklı bir teknik destek alamazsınız.

Hosting hizmetini (web alanı) nasıl seçmelisiniz?

 • Çoğu şirketin web sitesinin sunucudaki alanı 200 MB’ın altındadır. Dolayısıyla 250 MB hosting alanı size yetecektir.
 • Şirketinizdeki çalışan sayısı 25’in altında ise 25 email size yetecektir.
 • Band genişliği aylık en az 50 GB olmalıdır.
 • Her bir email hesabının mail tutma kapasitesi önemlidir. Sunucuda mail tutuyor yada web mail kullanıyorsanız her bir email hesabı kapasitesi en az 1 GB olmalıdır.
 • E-mail gönderme sınırı önemlidir. Tek posta da en az 40-50 MB e-mail gönderebilmelisiniz.
 • Sunucunun periyodik olarak web sitenizin yedeğinin tutmalıdır. Site güncellemelerinde ve bozulmalarında gerekirse yedeği açabilmelisiniz.
 • Sunucu Mysql veya SQL veritabanı yedeğinizi tutmalıdır. Herhangi bir Mysql-SQL veritabanı arızasında yedeğini açabilmelisiniz.
 • 7/24 telefon desteği alabilmelisiniz. Tüm yazışmaların internet üzerinden yapıldığı günümüzde kısa bir kesinti bile büyük kayıplara sebep olabilir. Bu nedenle telefonla teknik destek alabilmeniz önemlidir.

Tüm bu problemleri yaşamak istemiyorsanız şirketler için oluşturulmuş, her sunucuda sınırlı sayıda alan adının barındırıldığı KURUMSAL HOSTING paketlerini tercih etmelisiniz. Daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Tel: 0212 2223801-2221608-2213892


Etiketler: hosting, limitsiz email, web sitesi, limitsiz hosting fiyatı, alan adı fiyatı, web barındırma fiyatları, sınırsız hosting, sınırsız email, sınırsız band genişliği

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
Ara